EYE 2016

European Youth Event 2016 – Relacja z wydarzenia

European Youth Event 2016 to druga edycja organizowanego przez Parlament Europejski w Strasburgu wydarzenia dedykowanego młodym ludziom, które stanowi międzynarodową platformę wymiany poglądów na temat bieżących problemów Unii Europejskiej oraz pomysłów na lepszą Europę. Mottem tegorocznego event’u, który w dniach 20-21 maja zgromadził w Strasburgu około 7 000 uczestników, było hasło „Razem możemy dokonać zmiany”. Zachęceni przykładem jednej z Grup Lokalnych oraz entuzjastycznymi relacjami uczestników poprzedniej edycji EYE również odwiedziliśmy Francję by wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu.

Na uczestników EYE 2016 czekał na miejscu szeroki wachlarz możliwości owocnego spędzenia czasu. Oficjalny program zawierał ponad 150 propozycji wśród których można było znaleźć interaktywne gry, dyskusje, debaty, posiedzenia, wykłady, workshop’y, a także Ideas Check oraz Idea Labs. Wszystkie te wydarzenia podzielone były na 5 głównych bloków tematycznych:

Wojna i pokój: perspektywy dla pokojowej planety
Bierność czy uczestnictwo: agenda dla żywej demokracji
Wykluczenie czy dostęp: rozprawa z bezrobociem młodych
Stagnacja czy innowacja: świat pracy jutra
Upadek czy sukces: nowe drogi zrównoważonej Europy

W związku z tym każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a dużo wcześniejsza publikacja programu oraz profesjonalnie przygotowany system rejestracji uruchomiony już na parę miesięcy przed samym wydarzeniem pozwoliły podjąć przemyślaną decyzję.

Na miejscu każdy z naszej 20-osobowej delegacji poruszał się zgodnie ze swoim wcześniej opracowanym, indywidualnym planem dnia uzwględniającym zainteresowanie określoną tematyką. Co istotne większość spośród oferowanych workshopów i debat znajdowało się wewnątrz budynków Parlamentu Europejskiego. Umożliwiło nam to poruszanie się po korytarzach i salach widzianych do tej pory jedynie w telewizji i zazwyczaj niedostępnych dla osób z zewnątrz. Podczas samych aktywności natomiast mieliśmy szansę udzielać się w prowadzonych dyskusjach, zadawać ekspertom intrygujące nas pytania oraz dzielić się swoimi pomysłami w jednym z trzech oficjalnych języków event’u, tj. angielskim, niemieckim lub francuskim.

ELSA Słubice również przyczyniła się w pewnym stopniu do organizacji EYE 2016, dokładając swą małą cegiełkę w postaci przeprowadzenia workshopu. Jako studenci, którzy niebawem będą aktywni na rynku pracy, zdecydowaliśmy się na podjęcie trudnego tematu bezrobocia wśród młodych i wraz z innymi uczestnikami EYE próbowaliśmy, w oparciu o case study, zebrać pomysły pomagające rozwiązać aktualne problemy, z którymi boryka się młody człowiek szukający pracy.

Merytoryczna część EYE 2016 była dopięta na ostatni guzik, jednak organizatorzy nie zapomnieli również o programie socjalnym. Przez cały czas trwania EYE 2016 tuż obok Parlamentu Europejskiego tętniła życiem YO!Village, czyli tzw. wioska młodzieżowa. Było to miejsce skupiające utalentowanych artystów i performerów, oferujących udział w grach i zabawach, gdzie można było jednocześnie chwilę odpocząć i posilić się w przerwie między zaplanowanymi aktywnościami. Ponadto w dniu otwarcia wydarzenia wszyscy jego uczestnicy zostali zaproszeni do centrum Strasburga na powitalny festiwal „Mix Art – Mix Europe”, podczas którego można było poczuć jeszcze wyraźniej międzynarodowy i międzykulturowy charakter całej imprezy. W sobotę mieliśmy natomiast okazję wziąć udział w koncercie muzycznym zamykającym tegoroczną edycję projektu, gdzie bawiliśmy się na świeżym powietrzu wspólnie z parotysięcznym tłumem. W tym miejscu należy również wspomnieć o możliwości zwiedzania i korzystania z uroków tego pięknego francuskiego miasta jakim jest Strasburg w każdej wolnej chwili.

Uczestnictwo w EYE 2016 było dla nas niezapomnianym przeżyciem. Możliwość nawiązania kontaktu z ludźmi z odległych zakątków i wymiany poglądów niejako w oderwaniu od często istniejących barier kulturowych, a także współtworzenie naszej wspólnej przyszłości są chyba największymi atutami tego wydarzenia, stanowiącymi o jego wyjątkowości. Nie pozostaje nam nic innego jak zachować w pamięci wspaniałe wspomnienia i liczyć na to, że już niebawem będziemy mieli okazję powrócić do Strasburga!

Więcej informacji na temat EYE 2016:
EYE 2016: http://www.europarl.europa.eu/european-youth-event/en/home.html
EYE 2016 (Facebook): https://www.facebook.com/EuropeanYouthEvent/
EYE 2016 (Instagram): https://www.instagram.com/ep_eye/

hdr eye-1 eye-9 eye-10 eye-4  eye-5 eye-12  hdr eye-16 eye-17 eye-14 eye-8 eye-3 eye-15 eye-2 eye-6 eye-7 eye-19